Що таке депресія та як з нею впоратися

Яка різниця між депресією та поганим настроєм?
Депресія Емоції Фахова підтримка

Не «просто поганий день»

Депресія, як один із найпоширеніших розладів, є головною причиною втрати працездатності серед дорослих, а сумарна кількість хворих у світі перевищує сумарне населення Німеччини, Італії, Британії та Франції (280 млн або ж 3,8 % населення землі за оцінкою ВООЗ). Попри це довкола хвороби досі багато міфів та клеймування. 

Дізнайтеся, як розрізнити депресію та пригнічений настрій, а також куди звертатися за допомогою. 

Що таке депресія

Депресія (клінічна депресія) — це розлад психічного здоров’я. Один із ключових симптомів — постійний пригнічений стан та втрата інтересу до будь-якої діяльності, яка раніше приносила задоволення. Фахівці зазначають, що депресію можна класифікувати як хворобу, якщо людина не може виконувати звичні повсякденні справи понад два тижні. 

Депресія — дуже поширене захворювання, яке частіше спостерігається у жінок. Зазвичай депресію діагностують у молодих людей та підлітків. А принаймні один депресивний епізод мали 7 % дорослих.

Яка різниця між депресією та поганим настроєм?

Хворі на депресію часто відчувають брак сил та сум, тому її симптоми схожі на пригнічення чи поганий настрій. Однак це різні стани, які можуть мати схожі симптоми, але відрізнятися за рівнем впливу. 


Депресія — це розлад, який впливає на почуття, думки та поведінку особи. Симптоми депресії можуть включати постійний смуток, втрату інтересів, зміни апетиту та сну, втому, почуття безнадії, труднощі з концентрацією, а в деяких випадках і думки про самогубство. Депресія вимагає професійного лікування. Симптоми тривають понад два тижні і є стійкими.


Натомість виснаження — це стан, при якому людина втрачає інтерес до життя та може відчувати байдужість.


Найпростіший спосіб відрізнити поганий настрій від депресії — час. Настрій — це тимчасовий стан, який може бути викликаний стресом, втомою, розчаруванням або навіть виникнути з нічого. Поганий настрій зазвичай проходить сам по собі та не впливає на здатність людини функціонувати.

Які причини виникнення депресії?

Депресія буває двох видів: ендогенна — тобто така, що виникла незалежно від зовнішніх чинників і має генетичні передумови. Та екзогенна, яка пов’язана із зовнішніми причинами та стресовими факторами. 

Вчені поки що не мають єдиної версії щодо причин цієї хвороби, але її перебіг пов'язаний зі змінами в хімії мозку, особливо з рівнями нейротрансмітерів, таких як серотонін, норепінефрин (норадреналін) та дофамін. Ці хімічні речовини впливають на наш настрій та емоції.

Депресивні стани можуть виникати у будь-якому віці, але часто ускладнюються через життєві негаразди: стрес на роботі, пережитий травматичний досвід, різкі неприємні зміни чи втрата близької людини. 

Варто зазначити, що існують різні види депресії, які відрізняються за інтенсивністю та тривалістю проявів:

  • клінічна депресія;
  • стійкий депресивний розлад (дистимія) — пригнічений настрій, який триває понад два роки; 
  • післяпологова депресія — депресія під час вагітності або після пологів. Відрізняється від типових гормональних змін, які виникають у жінок після пологів; 
  • психотична депресія — поєднання депресії та певної форми психозу, наприклад, має марення або галюцинації;
  • сезонний афективний розлад — депресивний стан в зимові місяці, коли менше природного сонячного світла. Зазвичай припиняється навесні та влітку, а взимку часто виражається пригніченим настроєм, обмеженням соціальних контактів, збільшенням тривалості сну та набором ваги;
  • депресія може бути частиною іншого захворювання, наприклад, біполярного афективного розладу, коли частину часу людина перебуває у «депресивній» фазі надзвичайно зниженого низького настрою, який відповідає критеріям депресії.

Важливо розуміти, що депресія — це хвороба. Це не лінощі, поганий настрій чи «сум без причини», а тому не є ознакою слабкості чи приводом для почуття провини

Як зрозуміти, чи є у вас ознаки депресії

Депресія по-різному впливає на людей. Існує таке поняття, як прихована (латентна) депресія — різновид хвороби, що проявляється соматичними симптомами, але її основні ознаки такі:

  • Пригнічений або дратівливий настрій протягом більшої частини дня.
  • Ангедонія — знижена зацікавленість та відчуття незадоволення від усіх видів діяльності, іншими словами — ніякі справи чи досягнення не приносять радості.
  • Відчуття втоми і втрати енергії.
  • Значна втрата або збільшення ваги без спеціального харчування чи дієт.
  • Психомоторне збудження або загальмованість: зайва метушливість чи уповільнення рухів.
  • Прояви безсоння: сон поверхневий і не приносить відпочинку.
  • Зниження здатності мислити та зосереджуватися.
  • Почуття власної нікчемності, провини: думки та спогади про власні провали.
  • Повторювані думки про смерть, можливі суїцидальні спроби.

Як лікують депресію

Якщо вам здається, що у вас депресія, обов’язково варто звернутися по допомогу. Розпочати можна з візиту до сімейного лікаря, який за потреби скерує вас до психолога або психіатра. 

Лікування депресії залежить від ступеня її важкості.  За умови легкої депресії чи депресії середньої тяжкості застосовують психотерапію. А також концентруються на зміні способу життя: наприклад, фізичних вправах та методах самодопомоги.

Для середньої та важкої депресії часто потрібне поєднання психотерапії та антидепресантів. Попри усталену думку не всі хворі на депресію приймають антидепресанти. 

Що робити, якщо я маю генетичну схильність до депресії

Незалежно від того вроджена чи набута депресія, чимало людей почуваються краще після зміни способу життя. 

Зокрема, допомагають заняття спортом та будь-яка фізична активність, відмова від алкоголю та куріння, здорове харчування. І це дійсно може мати вирішальний вплив. Наприклад, дослідження 2021 року у Великобританії показало, що регулярне споживання фруктів, овочів підвищує рівень щастя незалежно від доходів, місця проживання, статі, освіти та віку.

Також варто переглянути свій підхід до роботи та при нагоді обговорити з керівником гнучкий графік. І відсутність роботи, і велика кількість завдань можуть стати чинником виникнення депресії або погіршити стан вже хворої людини.  

Незалежно від того вроджена чи набута депресія, чимало людей почуваються краще після зміни способу життя

Де шукати допомогу

Безкоштовну допомогу можна отримати у низці соціальних закладів, лікарнях та громадських організаціях. А також звернутися за телефоном у форматі «гарячої лінії» можна в:

  • Кризовий центр медико-психологічної допомоги;
  • Центр психічного здоров’я і травмотерапії «Інтеграція»;
  • Lifeline Ukraine, національна лінія з питань профілактики самогубств і підтримки психічного здоров’я;
  • Національну психологічну асоціацію.

Знайти лікаря можна на спеціальній мапі на сайті НСЗУ. На дашборді відображені усі надавачі медичної допомоги за напрямом «Психологічна та психіатрична допомога». На ній ви знайдете інформацію про всі заклади, які співпрацюють із Національною службою здоров’я України. На сайті зазначена спеціалізація фахівців (наприклад, лікар-психолог, психотерапевт, сімейний лікар зі спецвишколом, підлітковий психіатр тощо), їхні контакти та основні послуги.  

Якщо ви не впевнені, хто саме вам потрібен, то зверніться по допомогу до  операторів «гарячої лінії» НСЗУ за номером 16-77.

Детальніше про пошук психологічної допомоги в Україні та з чого почати в Україні та з чого почати читайте за посиланням.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux