Як бізнес піклується про ментальне здоров'я своїх співробітників

Задоволений клієнт – запорука успішного бізнесу. Це великими літерами пишуть у кожному підручнику з економіки. Та чи може співробітник зробити щасливим гостя, відвідувача або пасажира, якщо йому самому не ок?
Емоції Розвиток стійкості

25 компаній у спільноті «Бізнес без бар’єрів»

Сучасний бізнес знає: своїх працівників треба не у шорах тримати, а в ресурсі – тобто дбати про ментальне здоров’я. І не тільки забезпечити освітніми матеріалами та провести тренінги (хоча це дуже-дуже важливо), а й створити дійсно цікаві проєкти, спрямовані на плекання стійкості колективу. Такі, щоб людина не дивилася на годинник та не рахувала хвилини до закінчення робочого дня, а навпаки – щоб час летів непомітно та із задоволенням.

Ініціатива першої леді Олени Зеленської, спрямована на створення суспільства рівних можливостей, надихнула 25 українських та міжнародних компаній об’єднатися у спільноту «Бізнес без бар’єрів». 

Ком'юніті також долучилося до Всеукраїнської програми ментального здоров'я. «Бізнес без бар’єрів» обрав три шляхи піклування про ментальний добробут своїх працівників: теорія, підтримка та практика.


ТЕОРІЯ: навчитися допомогти собі та підтримати інших

11 компаній-учасників спільноти пройшли навчання тренерів «Самодопомога Плюс» від Всесвітньої організації охорони здоров'я. Цей курс управління стресом є масштабованим: навчився сам – навчи й інших. Його випускники стають менторами у колективі, а контроль над стресом опановують тисячі працівників.

McDonald’s Ukraine занурився ще глибше. Окрім впровадження цього курсу розробили програму відновлення навичок і знань перед поверненням на роботу. У ній і hard skills по виробничих процесах, і психологічний блок – як працювати в складних умовах, триматися в тонусі та надавати якісний сервіс. Базу створили ще під час пандемії, коли ресторани тимчасово були зачинені, а тепер оновили до актуальних потреб. Наприклад, додали навчальний модуль про ПТСР: він дозволяє розпізнати тривожні ознаки, пройти відповідне тестування та, у разі потреби, отримати професійну анонімну допомогу – її теж забезпечує компанія.

Започаткували власний проєкт «Стійкість» і в ПриватБанку. Але вже на підставі іншого міжнародного курсу – про базову самодопомогу та первинну підтримку у кризових ситуаціях за методиками Israel Trauma Coalition. Зовнішнє навчання пройшли працівники-амбасадори безбар’єрності. Сформувалася команда з постійних тренерів, які зробили акцент на вебінарах – упродовж року понад 5 000 працівників навчилися, як діяти у гострих станах.

Вчись не за розкладом, а коли маєш вільний час і натхнення. Мабуть, такої філософії дотримувалися в Ощадбанку під час підготовки онлайн-лекцій. Адже усі вони знаходяться у вільному доступі на внутрішньому порталі, де спеціально був створений розділ про ментальне здоров’я. Теми – вічні та різноманітні: про виснаження, емоційне вигорання, батьків, дітей і відчуження в родині. Яким би не був стрес – корисна порада знайдеться.

Чи може хочете не пораду, а дію? Наприклад, долучитися до йоги або медитації? Такий варіант пропонує «Програма з психологічного здоров’я», яку для своїх співробітників запустила юридична фірма ASTERS. А ще запрошені експерти вчать основам стресостійкості та діляться рекомендаціями – як зберегти емоційну рівновагу та боротися з тривогами в умовах нестабільності.

А як вам дні, вільні від зустрічей і дзвінків? І це не про вихідні, а про робочі будні. Подібні речі регулярно практикують у MASTERCARD. А щоп’ятниці ще й пропонують співробітникам гнучкий графік – можливість виділити післяобідній час для власного розвитку, або ж використати його для перезавантаження та відновлення сил. 

ПІДТРИМКА: створення гарячих ліній та консультації з психологами

Емоції – це спосіб подолати біль. Емоції дають нам шанс зробити крок у майбутнє. Не завжди вивільнити емоції вдається самотужки, тому гарячі лінії психологічної підтримки працівників та їхніх родин з’явилися у багатьох компаніях.

Але іноді буває так, що запит на підтримку дуже специфічний. Наприклад, треба поговорити більш глибоко та особисто. Або навіть обійнятися та поплакати. Є рішення й на такі запити.

В Укрпошті для співробітниць, які перебували у тимчасово окупованих регіонах, створили окрему групу фахової психологічної підтримки REGENERATION.

У Starlight Media організовують групові сеанси допомоги для дівчат, які чекають на повернення коханих із фронту. Також для всіх співробітників та співробітниць працює корпоративний сервіс психологічної підтримки. Отримати консультації можна коштом компанії.

У ПриватБанку індивідуальні психологічні зустрічі оплачують не тільки працівникам, а й членам їхніх родин. Консультації проводять фахові психологи, які мають досвід та сертифікацію у різних методах терапії.



ПРАКТИКА: внутрішня комунікація та дієві інструменти

У мережі ОККО почали з керівників. Якщо вони не почуватимуться «ок», то як допоможуть співробітникам? Там створили навчальний продукт для очільників АЗК. Проєкт стартував як спільнота у телеграм: на підтримку менеджерів, що працювали з командами на передовій, у прифронтовій зоні та під обстрілами. Згодом він успішно трансформувався в окремий навчальний продукт, зосереджений на управлінських лайфхаках.

У IT-компанії SoftServe теж зробили ставку на лідерів. Зокрема, в Україні зосередилися на навчанні топ-менеджерів – шляхах ефективного керування командами у складні часи. До процесу долучили експертів.

А от колеги з ЕРАМ-Україна подбали про повернення своїх мобілізованих працівників на роботу. Розробили спеціальний портал, де зібрані корисні для ветерана ресурси, та впровадили вітальний лист, у якому людина отримує основні новини компанії за час своєї відсутності.

Тематичні матеріали з’явилися на багатьох внутрішніх порталах ком’юніті «Бізнес без бар’єрів». А Укрпошта додала ще й статті у корпоративну газету – з вправами для піклування про ментальне здоров’я, порадами з антистресової комунікації тощо.

Рітейлер побутової техніки та електроніки Фокстрот розпочав власний проєкт з ментального здоров'я з анонімного опитувальника. Спочатку зрозуміти, як зараз почувають себе працівники, а потім шукати найкращі рішення у відповідному напрямку – у компанії обрали такий шлях допомоги. Серію постів з практичними рекомендаціями та контактами спеціалістів об’єднали хештегом «Як ти, Фоксі?».

Знайшовся цікавий підхід і для дуже творчих особистостей. У digital-проєкті «Як ти тримаєшся?» співробітники компанії 1+1 media діляться способами пошуку натхнення та наснаги. А під час зустрічей «Плюсівського книжкового клуба» обговорюють прочитані твори та обмінюються враженнями. Така книготерапія чудово допомагає перемикатися та знаходити позитивні емоції. 



ЦЕ ВСЕ?

Звісно, ні.

Завдання відповідальних бізнесів – сформувати у працівників звичку піклуватися про власне ментальне здоров’я. Щоб це стало таким самим ритуалом, як чистити зуби або вмиватися вранці.

Дати дієві інструменти, показати практичні кейси, навчити бачити світ навколо глибше і ширше – і тоді кожен знайде у собі приховане джерело сили, яке допоможе витримати випробування.



Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux